علل ایجاد انزال زودرس (زودانزالی)

چه باور کنید و چه نه، انزال زودرس، هیچگاه به عنوان یک مشکل، در نظر گرفته نمی شده است. هزاران سال پیش، شخصی که به انزال زودرس مبتلا بوده است به عنوان یک ابر مرد شناخته می شده است چرا که می توانسته به سرعت، یک زن را باردار کند. او می توانسته است با چندین همسر، ارتباط جنسی داشته باشد و در نتیجه پدر فرزندان زیادی باشد. او در «جنگ اسپرم­ها» پیروز میدان بوده و در نتیجه به عنوان رئیس قبیله اش انتخاب می شده است.

این موضوع، به رشد خانواده اش نیز کمک می کرده است. انسان غارنشین برای ایجاد رابطه جنسی، منتظر فرا رسیدن ماه عسل و ایام فراغت و اسکان در یک سوئیت نمی شده است؛ او بیرون از منزل رابطه جنسی با همسرش برقرار می کرده جایی که امکان شکار شدن توسط حیوانات وحشی نیز وجود داشته است. این عامل به عنوان یک عامل اضطراب­زا خطر وقوع انزال زودرس را افزایش می­داده است. بنابراین مردانی که زودتر رابطه جنسی را به اتمام می­ رساندند با ارزش تر بوده اند چرا که رابطه جنسی کوتاه تر، احتمال خطر را نیز کم تر می کرده است. در زمان های بسیار دور، به احتمال زیاد، مردان و زنان در مورد ارگاسم در زنان چیز زیادی نمی دانسته اند؛ بنابراین برای هیچ یک از آن ها انزال زودرس، یک مشکل، تلقی نمی شده است. همه ما اصطلاح «بقای اصلح»[1] را شنیده ایم؛ اما اگر بخواهیم از زاویه جنسی به این موضوع نگاه کنیم؛ بقای اصلح یعنی بقای کسی که زودتر انزال می کرده است.

برخی از کارشناسان معتقدند که این صفت، از نسلی به نسل دیگر منتقل شده و آنچه را که ما امروز انزال زودرس می­نامیم به عنوان یک مزیت تکاملی ایجاد کرده است. (هر چند اغلب ما به آن، به عنوان یک عیب تکاملی می­نگریم.) اما امروزه، به نظر می رسد که ما حساسیت نسبت به محرک های استرس زای محیطی مانند صداهای بلند را از اجدادمان به ارث برده ایم. هرچند در این مورد، به احتمال زیاد، مقصر، صدای بوق ماشین ها است تا غرش یک پلنگ تیز دندان. حتی برخی از مردانی که تازه پدر شده اند به من می گویند که تقریباً همیشه، موقع رابطه جنسی، اگر صدای گریه نوزادشان را از اتاق دیگر بشنوند دچار انزال زودرس می شوند.

امروزه، دانش ما در مورد لذت جنسی زنان ـ و توانایی ما برای برقراری یک رابطه زناشویی ایمن و خصوصی ـ به ما می گوید که انزال زودرس، دیگر به عنوان یک مزیت تکاملی محسوب نمی شود. با این حال، این سوال مطرح می­شود که چرا هنوز برخی از مردان، مبتلا به انزال زودرس هستند؟

در برخی از فرهنگ ها، گفته می شود که علت انزال زودرس، می تواند هر چیزی باشد؛ از «کم خونی» یا «ضعف اعصاب» گرفته تا آب و هوای سرد یا استرس. آنچه گفنه شد به نظر مضحک است. اینطور نیست؟ اما تشخیص علل ایجاد کننده انزال زودرس، چندان آسان هم نیست.

در طول سال ها، علل مختلفی برای ایجاد انزال زودرس، عنوان شده است؛ و درحالی که برخی از آن ها درست هستند، اما به نظر می رسد که هیچ یک از این علل به تنهایی موجب بروز انزال زودرس نمی شود. اجازه دهید نگاهی به رایج ترین نظریه ها در این خصوص بیندازیم.

مسائل روانشناختی

به لحاظ تاریخی، انزال زودرس به عنوان یک مسئله هیجانی، در نظر گرفته می­شده، که ریشه در مشکلات روانشناختی، شامل افسردگی، اضطراب و احساس گناه دارد. اگرچه ممکن است بسیاری از مردان مبتلا به انزال زودرس مزمن، از چنین مشکلاتی رنج ببرند؛ اما به نظر می رسد که این مشکلات، به خاطر انزال زودرس ایجاد شده اند نه اینکه علل ایجاد کننده آن باشند.

عادت به خودارضایی

نوجوانی را فرض کنید که مشغول خودارضایی است و می خواهد تا کسی نیامده این کار را به اتمام برساند، ـ بدترین سناریوی ممکن این است که مادرش ـ در حالی که وی مشغول خودارضایی است ناگهان کسی وارد اتاق می­شود. چه اتفاقی خواهد افتاد؟ برخی از متخصصین بر این باور بودند که عجله در اتمام خودارضایی بر اساس قانون شرطی سازی، موجب خواهد شد تا چنین افرادی در آینده نیز ـ بطور ناخودآگاه ـ به دنبال انزال زودرس باشند. امروزه ما می دانیم که این عادت می تواند باعث بدتر شدن یا تقویت زود انزالی شود اما نمی تواند عامل ایجاد کننده آن باشد.

آنچه که به نظر متفاوت می رسد؛ آن چیزی است که هنگام تحریک بصری ـ برای مثال؛ تماشای تصاویر مستهجن ـ اتفاق می افتد. نتایج برخی از مطالعات، نشان می­دهد که اگر تحریک بصری به تحریک جسمانی اضافه شود؛ کنترل بر انزال، کاهش می یابد و احتمال بروز انزال زودرس، افزایش می یابد. بنابراین احتمال وقوع انزال زودرس، هنگامی که شما ترکیبی از محرک های روان زاد[2] (بصری/ ذهنی) و واکنشی (جسمانی) را دریافت می کنید بیشتر خواهد بود.

این، یافته بسیار مهمی است چرا که بسیاری از شیوه های مدیریت انزال زودرس، مبتنی بر تمرینات مراقبه ای است که هنگام خودارضایی به افراد آموزش داده می شود. این شیوه ها، ممکن است فقط زمانی که پای شما و آلت تناسلی تان درمیان باشد مفید واقع شوند؛ اما اکثر مردان هنگام خودارضایی از تحریک بصری، کمک می گیرند. این تکنیک ها در زمان رابطه جنسی با همسر، موثر واقع نمی شوند. در این کتاب شما یاد خواهید گرفت تا با استفاده از تحریکات بصری، زمان انزل خود را افزایش دهید.

فقدان تجربه جنسی

همانطور که قبلاً هم گفتم این که ما انزال زودرس را فقط مشکل جوانان بدانیم؛ افسانه ای بیش نیست. همچنین اینکه برخی از افراد بر این باورند که مردان مبتلا به انزال زودرس، تجربه کمتری در زمینه مسایل جنسی دارند و آگاهی آن ها از برانگیختگی شان کم است؛ نیز کاملاً غلط است. در حقیقت، نتایج یافته های پژوهشی حاکی از آن است که مردان مبتلا به زود انزالی، هنگام رابطه جنسی از میزان تحریک مشابهی نسبت به مردانی که انزال زودرس ندارند استفاده می کنند. تفاوت مشهودی به لحاظ آگاهی جنسی و تکنیک های مورد استفاده بین مردان مبتلا به زود انزالی و سایر مردان، وجود ندارد.

حسایت تناسلی بیشتر

این احتمال، وجود دارد که مردان مبتلا به انزال زودرس، حساسیت بیشتری را در ناحیه تناسلی خود احساس کنند و به همین خاطر، زودتر از سایرین به ارگاسم می رسند. برخی از تحقیقات از این نظریه حمایت می کنند: مشخص شده است که مردان مبتلا به انزال زودرس مزمن، حساسیت تناسلی بیشتری در مقایسه با سایر مردان دارند و استفاده از کرم ها، اسپری ها و سایر محصولاتی که حساسیت تناسلی را کم می کنند برای افزایش زمان انزال، نسبتاً موثر بوده است.

از سوی دیگر، شواهدی برخلاف نظریه قبل وجود دارد که نشان می دهد: مردان مبتلا به زود انزالی، حساسیت تناسلی کمتری نسبت به سایرین دارند. در مقاله ای که در ژوئن سال 2009 در مجله پزشکیِ جنسی[3] منتشر شد؛ 83 مرد که نیمی از آن ها مبتلا به انزال زودرس مزمن و نیمی دیگر هیچگونه اختلال مرتبط با انزال را نداشتند مورد بررسی قرار گرفتند. محققین با استفاده از ابزاری که در ناحیه تناسلی مردان، تحریک سرد، داغ و ارتعاشی ایجاد می کرد، میزان حساسیت تناسلی آزمودنی ها را اندازه گیری کردند. بعد از انجام پنج آزمایش از این نوع، مشخص شد که مردان مبتلا به زود انزالی، کاهش حساسیت تناسلی را نشان می دهند. این تحقیق، نمی خواهد بگوید که محصولات بیحس کننده نمی تواند به این مردان کمک کند بلکه یافته های این پژوهش به ما می گوید که افزایش حساسیت تناسلی نمی تواند علت ایجاد انزال زودرس باشد.

منبع

Kerner, I. (2010). Good in Bed Guide to Overcoming Premature Ejaculation. Good in Bed Guides

 


[1] survival of the fittest

[2] psychogenic

[3] Journal of Sexual Medicine