پیامدهای زود انزالی (انزال زودرس) در زندگی فرد

اگر اختلافات را در مورد مسایل مربوط به انزال زودرس مثل تعریف آن، حاد یا مزمن بودن آن، شیوع آن و... کنار بگذاریم سه مسئله اساسی وجود دارد که باید آن ها را بررسی کنیم:

  • چه قدر طول می کشد تا به ارگاسم برسید؟
  • آیا می توانید انزال خود را به تعویق بیندازید یا خیر؟
  • پیامدهای منفی شخصی انزال زودرس برای شما چه چیزهایی هستند؟

اجازه دهید به طور جداگانه به هرکدام از این سوالات بپردازیم.

* شما نمی توانید زمان مقاربت جنسی خود را طولانی کنید.

فکر می ­کنید مبتلا به انزال زودرس هستید چرا؟ چون نمی­توانید برای ساعت­ها مقاربت جنسی را ادامه دهید. آنچه را که در فیلم های جنسی دیده اید یا در مورد آن شنیده اید را فراموش کنید. اکثر مردان در حالت معمولی بطور میانگین فقط می توانند قبل از انزال به مدت 2 تا 5 دقیقه رابطه جنسی مقاربتی داشته باشند. این میزان برای مردان مبتلا به انزال زودرس، حدود یک دقیقه یا کمتر است.

ما چگونه این موضوع را می دانیم؟

محققان، سیستمی را ابداع کردند که زمان تاخیر انزال داخل واژنی[1] نامیده می شود؛ این سیستم، مدت زمانی را که یک مرد می تواند قبل از انزال به مقاربت جنسی داخل واژن ادامه دهد اندازه گیری می کند. نتایج تحقیقات در مورد این مدت زمان، متفاوت بوده است اما نتایج اکثر تحقیقات، حاکی از آن است که افرادی که مبتلا به انزال زودرس هستند در فاصله زمانی بین 15 تا 60  ثانیه پس از آغاز مقاربت جنسی، انزال می کنند.

تجربه من به عنوان یک درمانگر مشکلات جنسی، نشان می دهد که بسیاری از مبتلایان به انزال زودرس حتی قبل از آغاز مقاربت جنسی، انزال می کنند. آن­ها هنگام تماس آلت تناسلی شان با بدن همسرشان به ارگاسم می رسند، آن ها بدون هرگونه تحریک جنسی مستقیم، انزال را تجربه می کنند، برخی از آن ها هنگام تحریک دهانی به ارگاسم می رسند. در نتیجه، اغلب افراد میتلا به انزال زودرس از انجام چنین فعالیت هایی اجتناب می کنند بنابراین آن ها زمان بسیار کمی برای تجربه طیف فعالیت های جنسی در اختیار دارند و نمی توانند از رابطه جنسی لذت کافی ببرند. برای آن ها مشکل است که برای همسرشان توضیح دهند که چرا باید از تحریک جنسی آن ها خودداری کند بنابراین همسران آن ها سردرگم و گیج می شوند و نمی دانند چه کاری باید انجام دهند.

* نمی توانید انزال خود را به تعویق بیندازید.

حقه قدیمی «در مورد بازی بیس بال فکرکن»[2] برای مردان مبتلا به انزال زودرس جواب نمی دهد. آن­ها نمی ­توانند انزال خود را هنگام دخول یا اندکی بعد از آن کنترل کنند یا به تعویق بیندازند ـ چه بخواهند و چه نخواهند. البته، همه مردان در زمان مقاربت جنسی به نقطه ای می رسند که ما آن را «نقطه ناگزیر انزال» می نامیم، در این هنگام، آن ها دیگر قادر به کنترل یا تعویق انزال نخواهند بود و این مسئله، طبیعی است. همه مردان یک «آستانه انزال»[3] دارند و آن، میزان تحریکی است که آن ها می توانند قبل از رسیدن به ارگاسم یا انزال، تجربه کنند. آستانه انزال در مردان مبتلا به انزال زودرس کمتر از سایرین است و آن ها زودتر به نقطه غیر قابل بازگشت انزال[4] می رسند.

از سوی دیگر، زنان با چنین مسئله ای مواجه نیستند یعنی چیزی تحت عنوان نقطه غیر قابل بازگشت انزال برای آن ها وجود ندارد ـ آن ها می توانند حتی هنگامی که ارگاسم در حال وقوع است آن را «از دست بدهند». موقعی که شما متوجه می شوید که بسیاری از زنان با مفهوم انزال ناگزیر یا آستانه انزال، آشنایی ندارند خواهید فهمید که چرا آن ها سعی می کنند تا جایی که امکان دارد همسرشان را در حالت برانگیختگی نگه دارند. اما این شیوه برای مردان مبتلا به انزال زودرس، شیوه بسیار غلطی است. برخی اوقات، یکی از بدترین چیزهایی که یک زن می توان به همسرش که مبتلا به انزال زودرس است بگوید این است که «از او بخواهد ارگاسم یا انزالش را به تعویق بیندازد». این درخواست زن، باعث می شود که مرد زودتر به نقطه انزال برسد؛ بعداً در این باره بیشتر صحبت خواهم کرد. همه مسایلی که در مورد آن صحبت کردیم باعث خواهد شد تا مرد مبتلا به انزال زودرس نتواند هنگام مقاربت جنسی، همسرش به ارگاسم برساند. از آنجایی که هر زنی با دیگری فرق می کند ـ و توانایی اش برای رسیدن به ارگاسم می تواند متغیر باشد ـ شما نمی توانید بر اساس زمان به ارگاسم رسیدن همسرتان، تشخیص دهید که آیا مبتلا به انزال زودرس هستید یا خیر. اما معمولاً مردان مبتلا به انزال زودرس نمی توانند رابطه جنسی مقاربت از طریق واژن را آنقدر ادامه دهند تا همسرشان را به اوج لذت جنسی برسانند. جای تعجب ندارد که بسیاری از مردان مبتلا به انزال زودرس از شکست در رابطه جنسی، هراس دارند.

* انزال زودرس، زندگی شما را تحت تاثیر قرار می­ دهد.

لازم نیست که مجدداً دو مسئله قبلی را یادآور شوم ـ اول اینکه مردان مبتلا به انزال زودرس نمی­توانند مقاربت جنسی را به قدر کافی طولانی کنند و دوم اینکه آن ها قادر به تعویق انزال خود نیستند ـ این دو مسئله موجب خواهند شد تا مردان مبتلا به انزال زودرس، طیف وسعی از هیجانات منفی را تجربه کنند. آن ها ممکن است عصبی و پرخاشگر شوند، در مورد خودشان احساس ناکامی کنند، در مورد خودشان و زندگی جنسی شان دچار اضطراب شوند، احساس شرمساری کنند، در مورد آینده رابطهجشان نگران شوند و یا ترکیبی از مسایل فوق را تجربه کنند.

بسیاری از مردان مبتلا به انزال زودرس، نگران هستند که همسرانشان فکر کنند که آن ها تنبل و از خود راضی هستند ـ برخی از زنان که اطلاعات کافی در مورد انزال زودرس ندارند ممکن است واقعاً اینگونه فکر کنند. نکته طنز آمیز این است که مردان مبتلا به انزال زودرس، دوست دارند که عاشقان به شدت حساس باشند اما آن ها توانایی تبدیل این انگیزه به عمل را ندارند. به تعویق انداختن دائمی ارگاسم، باعث خواهد شد تا شما به قدر کافی از رابطه جنسی تان لذت نبرید و در نهایت، ممکن است که اصلاً قید رابطه جنسی را بزنید و عطایش را به لقایش ببخشید. من همواره از زنانی که اطلاعاتی در مورد مشکل انزال زودرس همسرشان ندارند می شنوم که آن ها به اشتباه، فکر می کنند که مشکلی در رابطه آن ها وجود دارد. آن ها از اینکه همسرشان، افسرده است، از رابطه جنسی اجتناب می کند و خواستار صمیمیت عاطفی نیست تعجب می ­کنند. دقت کنید که مشکل انزال زودرس شما فقط همسرتان را تحت تاثیر قرار نمی­دهد: شما ممکن است ارتباطات دوستانه خود با سایر مردان را نیز کاهش دهید چرا که وقتی آن ها در مورد رابطه جنسی صحبت می کنند شما احساس می کنید که مردانگی کمتری از آن ها دارید.

تمام عواملی که در مورد آن ها صحبت کردم ممکن است باعث شود واقعاً احساس تنهایی کنید، گویا نمی توانید در این مورد با کسی صحبت کنید. ممکن است انزال زودرس، باعث شود که احساس عدم پختگی جنسی به شما دست دهد و احساس کنید که کنترل رابطه از دست شما خارج است و اگر ندانید که چه چیزی دارد رخ می دهد و چرا این اتفاق می افتد به راحتی خود را سرزنش خواهید کرد. در ادامه من به مشا کمک خواهم کرد تا نحوه مقابله با چنین احساساتی را بیاموزید و در نتیجه، اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید.

منبع

Kerner, I. (2010). Good in Bed Guide to Overcoming Premature Ejaculation. Good in Bed Guides​


[1] Intravaginal Ejaculatory Latency Time

[2]- نحوه کار این تکنیک به این شکل است که: هنگام مقاربت جنسی، چشمان خود را ببندید و تا 10 را بشمارید. مدت زمانی که شما صرف شمردن اعداد می کنید باعث خواهید شد تا زهن شما از درگیری در فعالیت جنسی، رها شود. سپس چشمان خود را باز کنید و بلافاصله به فعالیتی کاملاً متفاوت با فعالیت جنسی، فکر کنید. مثلاً تمرکز خود را تا جایی که امکان دارد روی یک ورزش مثل بازی بیس بال ببرید.در این زمان به رغم اینکه مشغول فعالیت جنسی هستید اما ذهن شما فکر کردن در مورد آنچه دارید انجام می دهید را متوقف می کند و به موضوعی کاملاً بیجربط با فعالیت جنسی می پردازد. با استفاده از این تکنیک می توانید زمان انزال را به تعویق بیندازید. م  

[3] ejaculatory threshold

[4] point of no return